Olimpiada Umiejętności

Olimpiada Umiejętności EURO SKILLS’23

AMBER EXPO GDAŃSK – sprawozdanie

Przez trzy dni 23-25 listopada 2022r pod patronatem : Lincoln Electric, Crist S.A., Navitest oraz Pomorskiej Sekcji Spawalniczej SIMP O/Gdańsk na terenie AMBER EXPO w hali A odbywały się w konkurencji spawanie eliminacje do Olimpiady Umiejętności EURO SKILLS’23, która w przyszłym roku w wrześniu też odbędzie się w Gdańsku. Do eliminacji zgłoszono 8 zawodników:

1. Kaczkowski Alan – Gdynia,
2. Matysiak Oskar- Barlewiczki,
3. Sulikowski Adrian- Turek,
4. Szyk Kacper – Gdynia,
5. Świeczkowski Kacper- Gdynia,
6. Trignibowicz Antoni- Gdynia,
7. Wielewicki Jakub- Wejherowo,
8. Wojtasik Adam- Turek,

W dniu startu 2 się wycofało. Zgodnie z obowiązującymi zasadami z zawodnikiem powinien zgłosić się EKSPERT-opiekun, który w czasie konkursu staje się jurorem. W związku z brakiem takich zgłoszeń w porozumieniu z Organizatorem czyli FRSE , prezes Pomorskiej Sekcji Spawalniczej SIMP O/Gdańsk powołał czteroosobowe jury w składzie:

1. Lewandowski Sławosz – PSS SIMP O/Gdańsk,
2. Kalinowski Henryk – PSS SIMP O/Gdańsk,
3. Szweda Marek – PSS SIMP O/Gdańsk,
4. Waszkiewicz Tadeusz- PSS SIMP O/Gdańsk.

Zawodnicy w ramach konkursu musieli wykonać metodą MAG 1 złącze doczołowe w pozycji PC oraz 2 złącza pachwinowe w poz. PB i PC. Po wykonaniu zadania złącza poddano ocenie VT wg arkusza ocen narzuconego przez organizatora, oraz badaniom UT złącza doczołowego i próbie łamania złącz pachwinowych. W oparciu o wyniki badań jury wytypowało zwycięzców w kolejności:

1. Kaczkowski Alan – złoty medal,
2. Świeczkowski Kacper – srebrny medal,
3. Trignibowicz Antoni – brązowy medal.

Po ogłoszeniu wyników w czasie uroczystej gali wręczono zawodnikom medale. Z swojej strony bardzo dziękuję partnerom, ekspertom, zawodnikom oraz wszystkim zaangażowanym w czasie trwania konkursu. ALAN KACZKOWSKI został reprezentantem Polski na Olimpiadę Umiejętności EURO SKILLS’23 w Gdańsku . Serdecznie gratuluję. Również gratuluję pozostałym zawodnikom. Czeka nas intensywna praca aby przygotować Alana na mistrza. Myślę, że czekają nas wielkie emocje w przyszłym roku. Powalczymy o złoto na EURO SKILLS’23.

Opracował: Tadeusz Waszkiewicz Prezes Zarządu PSS SIMP O/Gdańsk

Eliminacje krajowe WORLD SKILLS POLAND 2021

W dniach 25-26 listopada 2021 r. w Gdańsku odbyły się eliminacje krajowe WORLD SKILLS POLAND
W 2018 roku w Budapeszcie Polska dołączyła do rywalizacji, której efektem będą organizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i Biuro WorldSkills Poland, przy olbrzymim zaangażowaniu sponsorów branżowych, krajowe eliminacje SkillsPoland 2021. W dniach 25 – 26 listopda w Gdańsku, na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Międzynarodowych Targów Gdańskich AMBEREXPO (ul. Żaglowa 11, Gdańsk). W ciągu dwóch dni zmagań 100 zawodników ocenianych przez ponad 40 ekspertów, w 9 konkurencjach walczyło o udział w finale WorldSkills Shanghai 2022.
W ramach wydarzenia odbyły się m.in. targi szkół technicznych i branżowych, panele dyskusyjne, debaty, warsztaty dla nauczycieli oraz oficjalna gala rozdania nagród.
Została uruchomiona rekrutacja dla poszczególnych konkurencji:

1. Florystyka,
2. Frezowanie CNC,
3. Fryzjerstwo,
4. Instalacje sanitarne i grzewcze,
5. Instalacje elektryczne,
6. Meblarstwo,
7. Mechanika pojazdów rolniczych,
8. Obsługa gości hotelowych,
9. Stolarstwo.

 

Złoci medaliści SkillsPoland 2021 – Gdańsk

1. Florystyka: WERONIKA KWIATEK, Zawadzkie
2. Frezowanie CNC: TYTUS SOKOŁOWSKI, Warszawa
3. Fryzjerstwo: EMILIA WILDE, Katowice
4. Instalacje sanitarne i grzewcze: MICHAŁ JELINSKI, Poznań (Luboń)
5. Instalacje elektryczne: TOMASZ CHLIPAŁA, Szczawa (Limanowa)
6. Meblarstwo: JÓZEF PRUSZCZYK, Krupia Wólka (Garbatka Letnisko)
7. Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych:MAREK WIĄCEK, Wiekowo
8. Obsługa gości hotelowych: DAWID MIOTK, Gdynia
9. Stolarstwo: RADOSŁAW KROPACZEWSKI, Poznań (Gniezno)

Te dziewięć osób ,to zawodnicy zgłoszeni do reprezentowania Polski w WORLD SKILLS’22 w Shangahaju. Michał Formela, brązowy medalista z Graz, jako 10 zawodnik, będzie mógł reprezentować Polskę w Shanghaju w listopadzie 2022 roku w dyscyplinie spawalnictwo, jeżeli znajdziemy sponsora, który pokryje całkowite koszty jego szkolenia i przygotowania do Olimpiady. Na znalezienie sponsora mamy czas tylko do końca roku. Jeżeli tego nie dokonamy Michał nie będzie zgłoszony przez WORLD SKILLS POLAND do udziału w Olimpiadzie. Stąd mój apel: kto może niech pomoże!

EuroSkills GRAZ 2020

Miło nam poinformować, że rozpoczęliśmy przygotowywanie zawodnika do igrzysk umiejętności zawodowych EuroSkills GRAZ 2020 w dziedzinie spawalnictwa. Reprezentantem Polski będzie Michał FORMELA. Michał jest pracownikiem Baltic Operator Stocznia Gdańsk- głównego sponsora przygotowań sekcji spawalniczej. Przed nami ponad 1000 godzin szlifowania umiejętności spawalniczych – trzymajcie kciuki! Igrzyska EuroSkills GRAZ 2020 odbywają się w terminie:16-20.09.2020r Dziękujemy firmie Kemppi Polska za nieodpłatne użyczenie sprzętu spawalniczego

EuroSkills GRAZ 2019

Na początku 2019 roku wśród uczniów gdańskich szkół technicznych wyłoniliśmy dwóch zawodników-spawaczy oraz trenera i eksperta-jurora. Wymienieni uczestnicy są szkoleni przez profesjonalistów spośród najlepszych nauczycieli-trenerów lub ekspertów w konkretnych branżach. Eksperci również biorą udział w ocenie zawodników w trakcie samych zawodów. Wystąpiliśmy z prośbą do Zarządu firmy Baltic Operator o umożliwienie w ich Ośrodku Szkolenia prowadzenia praktycznej nauki spawania w czterech metodach: 111, 135, 136, 141. To jest niezbędne do wykonania zadania-projektu i łączenia trzech gatunków metali: niskowęglowej stali konstrukcyjnej, stali chromoniklowej, aluminium podczas zawodów. Otrzymaliśmy zgodę i ruszyliśmy. Nie było to łatwe wypełnić w/w wymagania w odniesieniu do bardzo młodych zawodników w tak krótkim czasie. Ostatecznie do World Skills w Kazaniu przygotowano i zgłoszono formalnie do organizatorów, zawodnika Sebastiana Zwierzchowskiego , a ekspertem został mgr inz. Norbert Olczykowski. Zawody odbyły się w dniach 22-27 sierpnia 2019r. Ten pierwszy nasz udział traktowaliśmy jako przygotowanie do następnych edycji zawodów. Pomimo krótkiego okresu przygotowań jestem dumny z zajęcia przez naszego zawodnika miejsca w środku, a nie ostatniego. Zawodnik bierze udział w World Skills tylko raz. Dlatego do udziału w Euro Skills w Graz (Austria) przygotowujemy Michała Formelę. Do tych zawodów przygotowuje go Tomasz Steinborn. Wg naszych szacunków samo szkolenie w Ośrodku Baltic Operatora pochłonie ok. 30.000zł. Po zawodach w Kazaniu widać wyraźnie, że w świecie zawodowym dominuje Azja. Wsród ekspertów europejskich dyskutowano o potrzebie złamania tego monopolu. Mówi się o wspólnych szkoleniach w Europie przed wyjazdem do Szanghaju. Tu może kwota być wyższa. Myslę, że całe szkolenie powinno zamknąć się w kwocie 100.000zł. Koszt biletów i hoteli pokrywa Fundacja. Do zdobycia tych funduszy szukamy sponsorów. Wiecej informacji na: Worldskills Poland.

Olimpiada Umiejętności

Olimpiada Umiejętności – Skills trwa od 1950 roku. Polska natomiast przystąpiła do tej elitarnej grupy członków dopiero w 2018r. Sekcja Inżynierów Spawalników Pomorskich przy Oddziale Gdańskim SIMP w 2019r objęła patronatem przygotowania zawodników do dyscypliny SPAWALNICTWO. Nawiązaliśmy kontakty z Centrami Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gdańsku i Gdyni i przy ich pomocy wytypowaliśmy zawodników. Wezmą oni udział w sierpniu tego roku w WORLD SKILLS w Rosji w Kazaniu oraz w przyszłym roku w EURO SKILLS w Austrii w Gratz. Jako Patroni dołączyły do nas firmy: LINCOLN ELECTRIC, CRIST S.A. oraz GSG Akademia Rozwoju. Został również powołany z pośród naszych członków SIMP ekspert jako członek jury. Całość przygotowań koordynuje i finansuje FUNDACJA ROZWOJU SYSTEMU EDUKACJI z Warszawy. Jest ona odpowiedzialna w Polsce również za przygotowanie i udział w Olimpiadzie zawodników w wszystkich dyscyplinach. W jednej dyscyplinie może wziąć udział tylko jeden zawodnik. Obecnie w Gdańsku w GSG Akademia Rozwoju trwa nauka i trening dwóch zawodników w spawaniu w czterech metodach: 111, 135, 136, 141 do łączenia trzech grup materiałowych : niskowęglowa stal konstrukcyjna, stal austenityczna i stopów aluminium. To jest niezbędne do wykonania projektu w czasie zawodów. W ramach organizacji i przygotowań do WORLD SKILLS w dniach 10 i 11 kwietnia Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji organizuje w Warszawie pierwsze spotkanie wszystkich zawodników i ekspertów z całego kraju. W ramach organizacji i przygotowań do WORLD SKILLS w dniach od 29 kwietnia do 3 maja jest planowane w przez LINCOLN ELECTRIC Niemcy w Eisenbergu szkolenie wszystkich zawodników – spawaczy z Europy . Nasi zawodnicy z ekspertem również biorą w tym udział.

Partnerzy