Seminarium w Sobieszewie

Na spotkaniu seminaryjnym w Sobieszewie w dniu 16.12.2022r dokonaliśmy podsumowania wyników naszych działań w 2022r. Rok pracowity z racji wyborów do władz na wszystkich szczeblach Stowarzyszenia, czy też przygotowania i przeprowadzenia w listopadzie eliminacji do Olimpiady Umiejętności edycji EURO SKILLS’23 oraz spotkania z uczniami szkół technicznych w Gdańsku w celu zachęcenia ich do udziału w Olimpiadzie.
Zorganizowaliśmy trzy seminaria, XXII Sympozjum Spawalnicze połączone z XXV Spotkaniem Spawalników Pomorza, jeden wyjazd techniczny do zakładów firmy ESAB produkujących materiały spawalnicze w Czechach.
Braliśmy też udział w spotkaniach z okazji uroczystości 25lecia powołania Stowarzyszenia Techników i Inżynierów Polskich (STiP) w Wilnie oraz uroczystości obchodów 75lecia istnienia Pomorskiej Rady FSNT NOT w Gdańsku. Z tej okazji , Kapituła przy ww. Radzie przyznała dla 10 członków SIMP Medal 75-lecia PR FSNT NOT w Gdańsku im. Prof. Tadeusza Jednorała. Spotkanie seminaryjne uświetnił swoim wykładem pan dr hab. inż., profesor Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie Tadeusz Szymczak. Wykład dotyczył wybranych zagadnień dotyczących homologacji konstrukcji pojazdów samochodowych. Z przyjemnością też wysłuchaliśmy Prezesa Oddziału SIMP w Gdańsku Kol. Jurka Łabanowskiego relacji z przebiegu uroczystego nadania w dniu 15 grudnia przez Prezydenta RP A. Dudę dla niego tytułu Profesora nauk inżynieryjno-technicznych. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy. Końcowy czas spotkania wypełniły rozmowy towarzyskie w świątecznym nastroju przy wyśmienitym bufecie zakąsek, kawy i ciast. Rozstaliśmy się życząc sobie nawzajem zdrowych i spokojnych Świąt.

Seminarium na Politechnice Gdańskiej

W dniu 17 listopada o godzinie 15:30 na Politechnice Gdańskiej w laboratorium im Prof. W. Walczaka, firma ESAB w formie seminarium zaprezentowała bardzo innowacyjne urządzenie WARRIOR EDGE 500ix. Jest to półautomat spawalniczy do spawania w osłonach gazów ochronnych nowej generacji dedykowany również dla przemysłu ciężkiego. Robert Lazik zaprezentował to urządzenie akcentując jego praktyczne zastosowanie, funkcjonalność, wysokowydajny proces spawania SPEED, stabilny i oszczędny regulator przepływu gazu True Flow, wysoki stopień ochrony przed zanieczyszczeniem spoiwa Spool Safe, wydajny i precyzyjny mechanizm napędowy Precidrive oraz system zarządzania flotą urządzeń Indu Suite Fleet.Prezentacja była bardzo ciekawa ponieważ w czasie omawiania ww. funkcji urządzenie było dostępne w miejscu, co umożliwiło również praktyczną prezentację omawianych funkcji czy też podzespołów urządzenia. Jestem przekonany, ze laboratorium im. Prof. W. Walczaka jest idealnym miejscem dla takich prezentacji. Nie jest możliwe powtórzenie tego w hali przemysłowej w zakładzie produkcyjnym ze względu na środowisko i hałas. W seminarium uczestniczyło 27 osób. Na 93 członków Pomorskiej Sekcji Spawalniczej to niewiele.Po trudnych czasach pandemicznych nie znajduje sposobu aby zaktywizować nasze koleżanki i kolegów do aktywnego udziału w pracach Sekcji. Wydaje się, że tematy prezentacji powinny nas, Inżynierów Spawalników zainteresować , ponieważ na co dzień w pełnieniu obowiązków zawodowych musimy decydować w oparciu o wiedzę praktyczną o doborze technologii, materiałów spawalniczych czy też zakupie urządzeń spawalniczych. Czy te lub podobne seminaria nic nie wnoszą w zakresie naszych potrzeb. Może popełniam jakieś błędy, których nie widzę. Proszę o Wasze opinie!

Seminarium wyjazdowe w Vamberku

Zarząd Pomorskiej Sekcji Spawalniczej w dniach 3 – 5 października wspólnie z partnerami z firmy ESAB Czechy i ESAB Polska zorganizował seminarium wyjazdowe na terenie ich zakładów produkcyjnych w Vamberku.

Zrealizowaliśmy w pełni założony wcześniej program. Dla przypomnienia podaję poniżej:

3 października
Godz. 6:00 Wyjazd z Gdańska
Godz. 10:00 Po drodze przerwa w podróży w miejscowości TUREK odwiedziliśmy Zakład Separacji Gazów firmy Messer,
Godz. 12:00 Wyjazd do Vamberka z miejscowości Turek,
Godz. 17:00 Przyjazd do hotelu STUDANKA,
Godz. 19:00 Obiado – kolacja w hotelu.

4 października
Godz. 8:00 śniadanie w Hotelu,
Godz. 10:00 do godz. 12:00 seminarium prowadzone przez firmę ESAB,
Godz. 12:00 wyjazd do Zakładów ESAB w Vamberku produkujących druty spawalnicze
Godz. 16:00 powrót do hotelu
Godz. 17:00 wyjazd do BROWARU na GRILLA i CZESKIE DOBRE PIWO. Dla chętnych zwiedzanie browaru i poznanie czeskiej technologii warzenia piwa.
Godz. 21:00 powrót do hotelu i uroczysta kolacja w winiarni

5 października
Godz. 8:00 śniadanie w Hotelu,
Godz. 10:00 wyjazd z Hotelu do Skalnego Miasta,
Godz. 10:00 do 14:00 zwiedzanie Skalnego Miasta,
Godz. 14:00 wyjazd do Gdańska,
Godz. 23:00 przyjazd do Gdańska.

Było to nasze drugie wspólne seminarium w Vamberku. Wcześniej byliśmy tam w 2014r.
Zapoznaliśmy się z historią dwóch zakładów produkcyjnych w Vamberku oraz zakresem produkowanych tam materiałów spawalniczych. Zobaczyliśmy w pełni zautomatyzowane i w części zrobotyzowane linie produkcyjne. Gospodarzem i głównym organizatorem spotkania po latach był Ales Plihal Szef firmy ESAB Czech Republic, wspomagał go zespół pracowników z firmy ESAB Polska pod wodzą dyr. Jacka Windysia. Zatrzymaliśmy się znowu w przesympatycznym hotelu STUDANKA w Rychnovie n/Knyżną. Wszystkim serdecznie dziękujemy za gościnę, wspaniałą atmosferę oraz niezapomniane wrażenia. Odwdzięczyliśmy się obu Panom wręczając w imieniu Zarządu Pomorskiej Sekcji Spawalniczej grawerowane tablice upamiętniające to wydarzenie. W drodze powrotnej do Gdańska, przez niemal 3 godziny spacerowaliśmy w Skalnym Mieście w Adrszpach. Super wrażenia i pełna satysfakcja. Polecamy to miejsce. Do Gdańska przyjechaliśmy przed północą. Ze względu na dużą pojemność zdjęcia z pobytu zostaną umieszczone w stosownym folderze, a link do niego udostępnimy uczestnikom.

Tekst opracował :Prezes Zarządu Pomorskiej Sekcji Spawalniczej – Tadeusz Waszkiewicz

3 dniowe seminarium wyjazdowe

Pomorska Sekcja Spawalnicza SIMP zaproszona została do firmy Messer i ESAB w październiku w dniach 3-5.
Poniżej podajemy harmonogram oraz trasę wyjazdu:

3 października
1.Wyjazd z Gdańska w dniu 3 października o godz. 6:00. Miejsce zbiórki ul. Podwale Grodzkie (rejon Dworca Gdańsk GŁ.)
2. Po drodze ok. godz. 10:00 przerwa w podróży w miejscowości TUREK odwiedzimy Zakład Separacji Gazów firmy Messer,
3.Wyjazd do Vamberka o godz. 12:00,
4.Przyjazd do hotelu STUDANKA o godz. 17:00,
5.Obiado- kolacja w hotelu o godz. 19:00 (alkohole w barze po stronie uczestników)

4 października
Godz. 8:00 śniadanie w Hotelu,
Godz. 10:00 do godz. 12:00 seminarium prowadzone przez firmę ESAB,
Godz. 12:00 wyjazd do Zakładów ESAB w Vamberku produkujących druty spawalnicze
Godz. 16:00 powrót do hotelu i przebranie się ( strój sportowy)
Godz. 17:00 wyjazd do BROWARU na GRILLA i CZESKIE DOBRE PIWO. Dla chętnych zwiedzanie browaru i poznanie czeskiej technologii warzenia piwa.
Godz. 21:00 powrót do hotelu.

5 października
Godz. 8:00 śniadanie w Hotelu,
Godz. 10:00 wyjazd z Hotelu do Skalnego Miasta,
Godz. 10:00 do 14:00 zwiedzanie Skalnego Miasta,
Godz. 14:00 wyjazd do Gdańska,
Godz. 22:00 przyjazd do Gdańska.

Drodzy członkowie SIMP, Inżynierki /owie Spawalnicy

W dniu 17 marca 2022r decyzją nr 1/2022 Zarządu Oddziału Gdańskiego SIMP rozwiązano Koło nr 1 i powołano Pomorska Sekcje Spawalniczą. Było to związane z uporządkowaniem struktur organizacyjnych w Oddziale Gdańskim SIMP przed wyborami nowych władz.
W następstwie tego i z obowiązku w dniu 24 marca 2022r, nie typowo w Sali Nowego Browaru w Gdańsku Wrzeszczu odbyło się zebranie sprawozdawczo wyborcze w Pomorskiej Sekcji Spawalniczej. Wyniki wyborów podaje w załączniku j.w.
Dziękuje wszystkim uczestnikom zebrania za udział i sprawne wybobry.

Pozdrawiam,
Tadeusz Waszkiewicz

 

Protokół z wyborów 2022

NIE ŻYJE NASZA KOLEŻANKA INŻYNIER SPAWALNIK WERONIKA JACEWICZ

Pani Weronika Jacewicz urodziła się 08.06.1942 r. w Jaszunach na Wileńszczyźnie. Po zakończeniu wojny wraz z rodzicami i siostrą przyjechała do Gdańska Wrzeszcza. Tu ukończyła szkołę podstawową i Technikum Budowy Okrętów CONRADINUM. Była bardzo dobrą uczennicą i siatkarką Klubu Gedania. W 1961 roku rozpoczęła studia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Gdańskiej. Studia ukończyła z wyróżnieniem w 1967 roku jako magister inżynier mechaniki rozpoczęła pracę w ZNTK w Gdańsku. Szybko rozwijający się przemysł stoczniowy zainspirował młodą Panią Inżynier, która w 1969 roku przeniosła się do Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Pracowała w Dziale Głównego Spawalnika jako technolog spawalnik – specjalista ds. materiałów spawalniczych i technologii spawania. Wprowadzała do produkcji nowe materiały spawalnicze. Prowadziła badania do uznań technologii spawania stoczni dla towarzystw klasyfikacyjnych. Ponadto przygotowywała z matematyki i fizyki młodych pracowników zdających egzaminy na Politechnikę Gdańską. Prowadziła kursy przygotowawcze dla pracowników stoczni dla spawaczy i monterów. Udzielała się sportowo – grała w reprezentacji Stoczni w piłce siatkowej. Była przewodniczącą SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów Mechaników Polskich) w Stoczni. Prowadziła kursy doskonalenia zawodowego przy Zarządzie SIMP w Gdańsku. W 1981 roku urodziła syna Marcina, którego wychowała i wykształciła.
W 1996 roku przeszła do pracy w Polskim Rejestrze Statków. Pracowała jako specjalista w Inspektoracie Materiałowo-technologicznym. Opiniowała projekty jednostek pływającym pod kątem spawalniczym.Przeprowadzała inspekcje zakładów pracy prowadzących prace spawalnicze, wytwórni materiałów podstawowych i spawalniczych w kraju i zagranicą. Opracowywała przepisy PRS materiałów podstawowych, spawalniczych i egzaminów spawaczy. Współpracowała z wszystkimi towarzystwami klasyfikacyjnymi w Polsce. Jesienią 2010 roku odeszła na zasłużoną emeryturę. Była wysokiej klasy specjalistą, wychowała wielu młodych spawalników, którzy zasilili przemysł stoczniowy na Pomorzu. Przede wszystkim była bardzo dobrym, cenionym, solidnym i odpowiedzialnym pracownikiem. Człowiekiem wielkiego serca, bardzo pomocnym, życzliwym, wymagającym od siebie i innych. Zmarła 4 marca 2022 roku, po długiej i ciężkiej chorobie.
Żegnamy wartościową, bliską nam osobę. Żegnamy Cię Weroniko, Droga Koleżanko.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu SREBRZYSKO w Starej Kaplicy w dniu 11.03.2022r o godzinie 13:00.

XXIV Spotkanie Spawalników Wybrzeża za nami

W dniu 2 września odbyło się XXIV Spotkanie Spawalników Wybrzeża. Zorganizowaliśmy to spotkanie tradycyjnie bez niespodzianek , to mimo wszystko frekwencja dopisała, pogoda również. Widać wyraźnie , że ponad roczne ograniczenia i restrykcje pandemiczne powodują wzmożoną chęć spotkań wśród koleżanek i kolegów. Dziękuję wszystkim organizatorom i sponsorom za to wydarzenie i za to , że dalej jesteśmy razem.