Wyjazd na seminarium do Austrii

Wyjazd na seminarium do Austrii w dniach 19-23 września 2016r.
Również w tym roku, Zarząd Sekcji Spawalników Pomorskich przy SIMP w Gdańsku, tym razem z pomocą Zarządów firm FRONIUS POLSKA Sp. z o.o. i BOHLER POLSKA Sp. z o.o. zorganizował wyjazdowe seminarium w Wels i Kapfenbergu w Austrii. W seminarium uczestniczyło 30 członków SIMP. Do Wels i Kapfenbergu dotarliśmy autokarem.

Pierwsze dwa dni spędziliśmy w Wels i Sattledt w zakładach firmy FRONIUS. W Centrum Doświadczalnym w Wels zaprezentowano nam innowacyjne rozwiązania, które firma FRONIUS wdrożyła do produkcji. Dotyczyły one automatyzacji i robotyzacji procesów spawalniczych przy wykorzystaniu nowych możliwości źródeł zasilających spawalniczy łuk elektryczny w procesie LSC, PMC, CMT oraz hybrydę LASER-MAG. Procesy te dedykowane są dla konkretnych aplikacji i złącz spawanych z niskowęglowej stali konstrukcyjnej lub aluminium. Mieliśmy możliwość również zapoznać się podczas praktycznych prezentacji zautomatyzowanych stanowisk do napawania powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych rur ze stali niskowęglowej, materiałami odpornymi na korozję. Są to procesy przeznaczone dla przemysłu energetycznego. W zakładach produkcyjnych w Sattledt poznaliśmy też zakres produkcji i jej organizację. Zakład firmy FRONIUS jest przykładem wysoko rozwiniętej, nowoczesnej technologii produkcji, który pod jednym dachem łączy mechanikę, elektronikę, automatykę i informatykę. Zrobiło to duże wrażenie na Wszystkich uczestnikach.

Program wyjazdu

W następnym dniu w Kapfenbergu w zakładach firmy BOHLER zaopiekowali się nami specjaliści zajmujący się produkcją drutów rdzeniowych. Przedstawili oni uczestnikom zakres badań przed wdrożeniem do produkcji drutów rdzeniowych do łączenia stali austenitycznej gat AISI 316 lub wysokowytrzymałych gat, S690 i wyższych. Na koniec seminarium zaprezentowano nam linie produkcyjne tych drutów. W czasie trwania seminarium towarzyszyła nam koleżeńska atmosfera. Zapewne było to związane z wcześniejszymi przygotowaniami i profesjonalną organizacją seminarium oraz pełnym zaangażowaniem pracowników obu firm.

Chcielibyśmy na ręce Panów Prezesów Damiana Kierstena i Jarosława Parylaka serdecznie podziękować wszystkim pracownikom zaangażowanym przy organizacji i realizacji tego seminarium, w Wels, Sattledt i Kapfenbergu mile spędziliśmy w Waszym towarzystwie cztery dni. Było to dla nas wszystkich bardzo ciekawe i pouczające wydarzenie. Serdecznie dziękujemy!. Z Kapfenberga na noc udaliśmy się do Wiednia gdzie firma MARSZAL z Gdańska przygotowała nam miłą niespodziankę zapraszając wszystkich na godzinną nocną przejażdżkę dorożkami po starym Wiedniu. Następnego dnia z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie Wiednia od wzgórza Kahlenberg, skąd w 1683r król Jan III Sobieski ruszył aby ratować Wiedeń przed armią turecką. Później przejazd do zadunajskiej dzielnicy Wiednia – Donaustadt gdzie znajdują się plaże, zobaczyliśmy także romantyczne starorzecze Dunaju. Przez szyby w autokarze zobaczyliśmy również siedzibę ONZ, i najwyższy obiekt Austrii widokową Wieżę Dunajską, z której przy dobrej widoczności można zobaczyć Wiedeń i okolice. Kolejnym miejscem zwiedzania był piękny pałac Belweder i imponująca panorama rozciągająca sie z ogrodów pałacowych opadających kaskadami w kierunku starówki. Pani przewodnik opowiedziała nam historię o właścicielach tych obiektów. Po tym nastąpił powrót do centrum. Objazd miasta reprezentacyjną aleją Ring powstałą z końcem XIX w. w miejscu murów obronnych miasta. Zobaczyliśmy słynne budowle tj: Operę Wiedeńską, Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Natury, Parlament, Ratusz, Teatr Zamkowy, Kościół Wotywny, Muzeum Sztuki Użytkowej czy też Park Miejski ze słynnym „złotym Straussem”. Zaś na Na Placu Karola odwiedziliśmy najbardziej imponujący kościół św. Karola Boromeusza, zbudowany z początkiem XVIII w. po epidemii dżumy jako świątynia dziękczynna. Przy tymże placu znajduje się także Muzeum Miasta Wiednia, Musikverein – Towarzystwo Przyjaciół Muzyki, rodzima instytucja samych Filharmoników Wiedeńskich i miejsce wykonywania słynnych na cały świat koncertów noworocznych. W pawilonie Secesji podziwiać można jedno z najważniejszych dzieł Gustawa Klimta – „Fryz Bethovena“. Na przeciwko Secesji natomiast znajduje się “Künstlerhaus” zrzeszający wiedeńskich artystów i Uniwersytet Techniczny, na którym studiowali bracia Strauss(!). Następnie przejechaliśmy do Domu Hundertwassera – „bajkowej budowli”, na której dachach-ogrodach rosną się dziesiątki drzew i krzewów. Na końcu wycieczki spacer najsłynniejszymi ulicami i placami przez starówkę. Zobaczyliśmy Albertinę, cesarską rezydencję Hofburg, słynny Kohlmarkt, Graben z Kolumną Morową i Katedra św. Szczepana. Stąd wróciliśmy do hotelu Mozart na obiad i po obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną do Gdańska.
Autor. Tadeusz Waszkiewicz